PKK czyli Profil Kandydata na Kierowcę

Czym jest PKK?

PKK to profil w systemie elektronicznym starosty przypisany do Twoich danych osobowych. Aby uzyskać wirtualny profil musisz się nachodzić i to wcale nie wirtualnie.

Gdzie uzyskam PKK?

W wydziale komunikacji odpowiednim do Twojego miejsca zameldowania. Uwaga, liczy się miejsce zameldowania, nie zamieszkania, ani tymczasowego zameldowania.

Co potrzebuję aby wyrobić PKK?

Dokumenty z jakimi musisz się zgłosić do swojego Starostwa/Urzędu aby dostać Profil Kandydata na Kierowcę to:

Dokument tożsamości
Niestety mimo, że niezależnie od miejsca wszędzie załatwiamy tą samą sprawę, to wymagane są czasem różne dokumenty. Np. w Starostwie Powiatowym akceptowany jest tylko dowód osobisty (może być tymczasowy). Jeżeli nie masz dowodu to musisz uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu z Urzędu Gminy. Jeżeli nie masz ani paszportu ani dowodu, może być też potwierdzenie złożenia wniosku o wyrobienie dowodu osobistego. W skrajnych przypadkach damy radę z legitymacją szkolną.

Orzeczenie lekarskie
Orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami od osoby posiadającej uprawnienia do badania kierowców. Badania możesz wykonać na własną rękę, stała cena badania podyktowana ustawą to 200zł.

Zdjęcie
Swoje. Jedno. Powiedz fotografowi, do czego potrzebujesz zdjęcie (Prawo jazdy), a na pewno zrobi takie jak należy.

Wniosek o wydanie prawa jazdy
Dostaniesz i wypełnisz na miejscu w urzędzie lub u nas w szkole na spotkaniu, chętnie pomożemy.

W zależności od starostwa może być wymagane uiszczenie opłaty (100 zł) za wydanie prawa jazdy z góry przy składaniu dokumentów o PKK. Normalnie płaci się dopiero po zdaniu egzaminu, kiedy już chcemy zamówić wyrobienie dokumentu prawa jazdy.

I już! To takie proste, prawda? 🙂 Panie przemaglują Twoje dokumenty, poskanują, pomarudzą i w zależności od okoliczności powinieneś/powinnaś dostać swoje PKK od ręki. Ustawowo urzędnicy mają jednak na to do dwóch dni roboczych więc możesz też poczekać.